Search
Monday, April 19, 2021

Scholarship Winners

Pelham Booster Club Scholarship Winners

2020 Scholarship Winners

Athlete of the Year

Female - Maria Comerford Male - Mark McNenney

Joe DelVecchio Award 

Morgan Orlando

Anthony Senerchia Jr Award  

Female - Maeve Parmelee Male - Nick Senerchia

Jerry Valente Award

Female - Grace Liberatone Male - Ben Morfit

Thomas Hynes Award 

Female - Dane Crowley Male - Daly Walsh

Kathy Florio Award

Female - Matthew Reynolds Male - Jenna Biskup

Pelham Travel Soccer Award 

Annika Jawanda 

Dennis Berberich Award 

Female - Catherine Taubner Male - Lucas Fredbeck

Bill McDevitt Award

Alexis Cornachio

Robert Blake Award

Female - Charlotte Howard Male - Cam Keinberger

Sean Persanis Rugby Award

Sean O'Brian

Symmetry Award 

Lance Brady

LHVA 

Peri Zale, Grace Anderson, and Samantha Suazo

Pelham Hockey Award

Michael Sannella and Luke Tarazi

Lacrosse Award

Female - Grayce Cooper Male - Eddie Dunhill

Pelham Award

Nick Lieggi

Tom Roksvold Award

Aiden Bennett

Anthony Olivo Award

Joel Hawthorne

2019 Scholarship Winners

Athlete of the Year

Female - Claudia Dodge Male - Kevin Coleman

Joe DelVecchio Award 

Simon Keough

Anthony Senerchi Jr Award  

Female - Nora Tahbaz Male -Harry Ravitz

Jerry Valente Award

Jen Belle and Keiran Gilchrist

Thomas Hynes Award 

Female - Meredith Kuster Male -Connor Evans

Kathy Florio Award

Female - KP BoggsMale - Kevin Coleman

Pelham Travel Soccer Award 

Female - Lauren Kuster Male - Ryan McGuire

PYL Award 

Female - Lucy Conway Male -Christian Morfit

Dennis Berberich Award 

Charlotte Edmunds and Sidney Skop

Bill McDevitt Award

Lindsay McNamara

Robert Blake Award

Madelyn Dunbar and Grey Allen

Matt Persani Rugby Award

Nick Lapponese

Symmetry Award 

Samantha Volpe

LHVA 

Kim Rosell and Kristina Roksvold

2018 Scholarship Winners

Athlete of the Year

Female - Madison Hartigan Male - Mateo Rivera

Joe DelVecchio Award

Quinn Crowley

The Jerry Valente Award 

Megan Leichtman

Thomas Hynes Award 

Female - Anais Leon - Kelly Male - Anthony Terraciano

Kathy Florio Award 

Female Softball - Kiera O'Connor Male Baseball - Luca Grammatica

Berberich Award Tennis 

Female - Jannie Collens Male - Bill Taubner

Symmetry Physical Therapy Award

Olivia Imperato

Robert Blake Memorial Award 

Female - Alexis Teller Male - Lorenzo Bertuccioli

Bill McDevitt Award  

William Shelton

Anthony Senerchia Award

Female - Julianne Argento Male - Nick Milanese

Pelhan Travel Soccer Award

Female - Ashley Flores Male - Patrick Roche

LHVA Award 

Charlotte Krause

Sydney Shotkoski

2017 Scholarship Winners

Athlete of the Year

Female - Ashlyn Smith Male - Gibson Smith & Davis Allen

Joe DelVecchio Award

Julia Doucette

The Jerry Valente Award 

Ben Hurd

Thomas Hynes Award 

Female - Katie Scandole Male - Thomas Mazzaro & Russell Mazzaro

Kathy Florio Award 

Female Softball - Jessica Engle Male Baseball - Michael Kakos

Berberich Award Tennis 

Female - Abby Leonard Male - Dylan Petrello

Symmetry Physical Therapy Award

Mae Mullany

Robert Blake Memorial Award 

Jack Quartararo

Bill McDevitt Award  

Emma Johnston

Anthony Senerchia Award

Female - Anna Comerford Male - Nick Clausen

Pelham Travel Soccer Award

Female - Jillian Vinci Male - Max McLaughlin

2016 Scholarship Winners

Athlete of the Year

Female - Jordan Amorelli Male - Sam Teller

Joe DelVecchio Award

Amairani Marin

The Jerry Valente Award 

Ryan O'Neil & Matt O'Neil

Thomas Hynes Award 

Female - Julio Buckley  Male - Riley Munson

Kathy Florio Award 

Female Softball - Frankie Ann McCauley Male Baseball - Matt McDonough

Berberich Award Tennis 

Connor Crowley

Symmetry Physical Therapy Award

Maddie Manning

Robert Blake Memorial Award 

Female - Alexis Teller Male - Lorenzo Bertuccioli

Lower Hudson Volleyball Association Award  

Katie Rosell

2015 Scholarship Winners

Athlete of the Year

Female - MChandler Solimine Male - Brendan Roche

Joe DelVecchio Award

Tim Guido

The Jerry Valente Award 

Simon White

Thomas Hynes Award 

Female - Jessica Hanlon  Male - Ciaran Bennett

Kathy Florio Award 

Female Softball - Brenna Chen Male Baseball - Will Fesjian

Berberich Award Tennis 

Matt Allen

Symmetry Physical Therapy Award

Kaylee Levine

Bill McDevitt Award  

Cassidy Weber

Anthony Senerchia Award

Tommy Munson

2014 Scholarship Winners

Athlete of the Year

Female - Campbell Fee Male - MChris Ayson

Joe DelVecchio Award

Vincent Mazzaro

The Jerry Valente Award 

Anthony Pattera

Thomas Hynes Award 

Female - Catriona Carey Male - Rhett Vahoos

Kathy Florio Award 

Female Softball - Katherine Cohen Male Baseball - Robert Anziolotti

Berberich Award Tennis 

Avery Bowen

Symmetry Physical Therapy Award

Bill Foxx

2013 Scholarship Winners

Athlete of the Year

Female - Helen Gandler  Male - Jon 

Joe DelVecchio Award

Rachel Courtien

The Jerry Valente Award 

Sean Carroll

Bill McDevitt Award

Ryan Pettus

Thomas Hynes Award 

Female - Maddie Curto Male - Joe Bitetto

Kathy Florio Award 

Female Softball - Mary Yost Male Baseball - Spike Manning

Berberich Award Tennis 

Steven Kaplan

Symmetry Physical Therapy Award

Vittoria Volpe

Lower Hudson Villeyball Association Award

Kate Collins

Terms Of UsePrivacy Statement Admin Copyright 2021 by Pelham Booster Club
Back To Top